Mania Zones
Welcome, Guest. Please login or register.
21 January 2020 à 07:22:46
272114 Posts in 29342 Topics by 375519 Members
Latest Member: _biyologie_
Mania Zones  |  ZONES  |  Poland  |  ZASADY FORUM (by Rat & Rhino) « previous next »
Pages: [1]
Author Topic: ZASADY FORUM (by Rat & Rhino)  (Read 3944 times)
MX Rat
ManiaModo
ManiaSuperStar
*****
Offline Offline

Posts: 2660


495332161
View Profile Email
« on: 12 February 2009 à 13:28:09 »

Kilka zasad w skrócie:

1. Inni członkowie społeczności mają takie same prawa jak Ty, niezależnie od ilości napisanych postów; ilość napisanych postów do niczego użytkownika MZ nie upoważnia;

2. Nie bądź agresywny w stosunku do innych tylko dlatego, że ktoś Twoim zdaniem jest mniej inteligentny. Nawet, jeżeli jest to prawda, to na forum ma prawo wypowiadać się każdy gracz - nie każdy musi być geniuszem i to, co dla Ciebie jest proste, dla innych może być wyczynem życia.

3. MZ to forum gry TrackMania Forever (United i Nations) - trzymajmy się tego, chociaż niekoniecznie kurczowo. :)

4. Możesz zakładać własne interesujące tematy na forum, chwalić się swoimi osiągnięciami lub pytać o sprawy związane z grą; pamiętaj jednak, że w przypadku gdy będziesz miał jakikolwiek problem techniczny i wykażesz się maksymalnym lenistwem nie sprawdzając, czy identyczny temat nie został już przez kogoś założony, to możesz spodziewać się skasowania swojego postu bez żadnego ostrzeżenia ani informacji.

5. Jeżeli będziesz pisał w sposób niechlujny, nie trzymając się zasad gramatyki i ortografii, Twój post lub temat zostanie usunięty; jeżeli nie masz czasu na poprawne sformułowanie swoich myśli, nie licz na to, że inni będą mieć czas, żeby rozszyfrowywać twoje wypociny; jako moderator jestem w stanie ocenić (i inni moderatorzy zapewne też), czy niechlujstwo wynika z braku predyspozycji czy po prostu z lenistwa i braku poszanowania innych uczestników forum.

6. Sprawdzaj wklejane linki - po wycięciu linka z pola adresu wklej go w osobne okno przeglądarki i sprawdź, czy na pewno prowadzi tam, gdzie powinien.

7. Wstawiając obrazek nie każ ludziom oglądać go w rozdzielczości pozwalającej na wytapetowanie nim mieszkania; zmniejsz swój obrazek do rozsądnych rozmiarów (szerokość max 580 px) i nagraj w optymalnym dla niego formacie (JPG dla zdjęć i bardzo skomplikowanych obrazów z przejściami tonalnymi, GIF lub PNG dla obrazów zawierających głównie tekst i prostą dobrze kompresowalną grafikę), unikając formatu BMP.

8. Zanim zadasz pytanie, zastanów się czy będziesz w stanie zrozumieć odpowiedź oraz czy na dane pytanie może istnieć prosta odpowiedź jeżeli takiej oczekujesz (np. nie ma prostej odpowiedz na pytanie "jak zrobić, żeby zamiast brzydkich bohomazów wychodziły mi ładne rysunki?")

9. Nazywaj tematy w taki sposób, żeby było wiadomo o czym piszesz wewnątrz! Temat "medale", "problem" itp. nic nie mówi o zawartości posta.

10. Nie każ innym robić tego, na co sam nie masz ochoty ani chęci. Nie proś innych, żeby przeszukiwali za ciebie zasoby forum lub internetu tylko dlatego, że samemu ci się nie chce. Szanuj innych czas tak jak szanujesz swój.

11. Każdy odpowiada wtedy, gdy ma na to czas i ochotę. Proszenie o szybką odpowiedź na pewno nie sprawi, że ktoś rzuci wszystko inne i zacznie szybko odpowiadać. Niecierpliwość jest wadą charakteru skutkującą skasowaniem postu.

12. Egoizm rodzi egoizm. Jeżeli interesujesz się wyłącznie sobą i swoją twórczością, nie spodziewaj się, że ktoś inny zainteresuje się Twoimi pracami.

13. TrackMania nie powstała wczoraj a Ty nie jesteś zapewne najbardziej odkrywczą osobą na świecie, więc zanim zadasz pytanie typu "jak się wstawia muzę do trasy" albo "jak się wstawia obrazki do MT" pomyśl, że przed Tobą zadało to pytanie prawdopodobnie kilkadziesiąt osób (jeżeli myślisz, że pierwszy wpadłeś na to, żeby zadać tak trywialne pytanie, to jesteś po prostui niezbyt rozgarnięty). Nie chce ci się przeszukiwać forum i wolisz zadać swoje pytanie, to wiedz, że ja nie jestem tak leniwy i będzie mi się chciało usunąć Twój bzdurny temat.

14. Leni i wtórnych analfabetów nie toleruję. Na forum akceptowane są wyłącznie osoby potrafiące zarówno pisać jak i czytać. Posiadanie tylko jednej z w/w umiejętności skutkuje skasowaniem tematu.

15. Kłótni z moderatorami nie ma - jak każde niemal forum w internecie, tak i to posiada moderatorów, którzy decydują które tematy i posty są pożądane a które nie. Dotyczy to również wyrzucania tematów przez moderatorów i administratorów - nie ma od tego odwołania, choćby się nawet autorowi wyrzuconego postu wydawało, że działania moderatorów i administratorów są niesprawiedliwe.

Dziękuję za uwagę.

Post będzie w razie konieczności aktualizowany.

Poniżej garść zasad ogólnych związanych z netykietą i pisaniem postów by Rhino:

Chciałem opisać kilka zasad poprawnego pisania postów, ponieważ niektóre osoby, mimo wielokrotnych próśb, nie dbają o przejrzystość i poprawność pisanych przez nie wiadomości.

1. Znajomość netykiety.
Istnieje zbiór pewnych zasad dotyczących korzystania z dostępnych publicznie zasobów Internetu, tzw. netykieta.
Nie należy robić takich rzeczy jak:
  • spamowanie
  • obrażanie innych
  • pisanie wiadomości bez sensu
i tym podobnych.
Tu można przeczytać więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta.
Należy przestrzegać netykiety i nie naprzykrzać się innym użytkownikom.

2. Pisanie posta.
Podczas pisania (jeśli nie umiesz pisać szybko i bezwzrokowo) patrz uważnie na klawisze, które wciskasz. Przypadkiem może się zdarzyć mały błąd, którego możesz nie zauważyć, dlatego też dokładnie przeczytaj, co napisałeś (najlepiej za pomocą opcji Preview Post - patrz niżej).

3. Preview Post.
Na tym forum (i wielu innych) istnieje opcja wyświetlenia posta przed dodaniem go do bazy, z zastosowaniem wszystkich ustawień formatowania tekstu itp. Zawsze pod polem tekstowym, w którym trzeba umieścić swoją wiadomość, widnieją dwa przyciski: Post i Preview. Ta druga opcja służy właśnie do przejrzenia wiadomości w celu poprawienia ewentualnych pomyłek lub zwiększenia czytelności posta.

4. Opcja "Modify".
Dzięki tej funkcji można zmienić swojego posta, jeśli chce się np. coś dopisać lub poprawić niezauważone wcześniej błędy (zdarza się ;)).
Jeśli chcemy usunąć posta, wystarczy wybrać opcję "Remove" i gotowe.

5. Język polski.
Nie piszcie niechlujnie, stosujcie polskie znaki i interpunkcję. Na tyle, na ile potraficie, starajcie się pisać poprawnie pod względem ortograficznym i gramatycznym.

6. Przejrzystość posta.
Pisząc swoje posty starajcie się czynić je czytelnymi poprzez stosowanie spacji, nowych linii etc. (oczywiście wszystko z umiarem).

7. Sens wypowiedzi
Nawet, jeśli temat jest typowo offtopowy (niezwiązany bezpośrednio z grą/forum), staraj się pisać z sensem (nie odbiegaj od tematu).
« Last Edit: 14 December 2010 à 16:56:37 by »ЯђוNŰ.swf» » Logged
Pages: [1]
Mania Zones  |  ZONES  |  Poland  |  ZASADY FORUM (by Rat & Rhino) « previous next »
    Jump to: